זמין לך

והארץ היתה תוהו ובוהו - ממלכות לגלות

תולדות ארץ ישראל - מהזמן הקדום ביותר ועד העת החדשה: ממלכות לגלות

קוד הטמעה לקליפתיעודי היסטוריה

סרט בחינם.   ממלכות לגלות | ממלכת יהודה | מאה 10 לפנה"ס ועד 586 לפנה"ס
במאה ה-10 לפנה"ס מתחילה ממלכת יהודה את צמיחתה סביב העיר ירושלים, אשר מתפשטת לגב ההר ולשפלה בצל אחותה הגדולה בצפון: ממלכת ישראל.
תהליך בנייה מונומנטלית של ארמונות בירושלים ובלכיש, העיר השנייה בגודלה, מעיד על גדילתה והתפשטותה של הממלכה שגבולה הדרומי מגיע לעיר באר שבע ושיירות חמורים נושאות אליה נחושת מהמכרות בתמנע ובפינאן שנשלטו בידי האדומים.
גילויים חדשים על מזבחות שנותצו בתקופת המלך חזקיהו במאה ה-8 משמשים עדות מסעירה להתחלה של רפורמה דתית, ששיאה כמה עשרות שנים אחר כך, בימי המלך יאשיהו, "הצדיק המוחלט".
במהלך המאה ה-7, מסע הכיבוש האשורי אינו פוסח על ממלכת יהודה, והיא הופכת להיות וסאלית של מלך אשור. הצבא האשורי מחריב את כל הערים שבדרכו ופונה לעבר ירושלים. אך במפתיע, העיר ירושלים נותרת יחידה על תלה ואינה נכבשת. האשורים משאירים אותה ללא פגע. המקרא מספר איך מלאך אלוהים הכה בצבא אשור, ואירוע זה הוא התחלת תהליך התקדשותה של העיר ופתח לבניית המיתוס על רוחו של האל המגנה עליה. העובדות ההיסטוריות מציגות גרסה שונה.
לאחר חורבנה של ממלכת ישראל בשנת 720 לפנה"ס מגיעים פליטים אל ממלכת יהודה המנסה לנכס לעצמה אזורים של הממלכה שנמחקה מתחילה תקופת "השלום האשורי" שבה משגשגת הממלכה הווסאלית יהודה.
בשנים אלו מתגלה או נכתב ספר "דברים" המחולל רפורמה חברתית ודתית ומסמן את תחילת עבודת האלוהים, כפי שאנו מכירים כיום, ואת ראשיתה של חקיקה דתית חברתית-מוסרית.
קברים עתיקים מתגלים, ובהם נמצאת "ברכת הכוהנים" הראשונה בכתב עברי עתיק.
תהפוכות בין-לאומיות מורידות את האימפריה האשורית ומעלות את האימפריה הבבלית. צבא בבל מתקדם לעבר יהודה, ומלך יהודה צדקיהו כורת ברית עם מצרים, "משענת קנה רצוץ".
בשנת 586 לפנה"ס הבבלים כובשים את העיר ירושלים, שורפים ומחריבים אותה. בית המקדש הראשון נשרף, ולא נשאר ממנו זכר. המלך האחרון לבית דוד, האצילים והעילית האינטלקטואלית נשלחים לגלות, והעניים נשארים לשמור על עיי החורבות עד שיבת העם מגלות בבל.

עורך ראשי: איתי לנדסברג-נבו 

עורך ראשי: איתי לנדסברג-נבו

במאית ותסריטאית: הגר קוט

צילום: עודד קירמה

יועץ מדעי: ד״ר עומר סרגיי

יעוץ קולנועי: נסים מוסק

עורכת: שרה סלומון

מפיקה: שרון שביט

מוסיקה מקורית: אבי בללי

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

צפייה בסרט המלא - והארץ היתה תוהו ובוהו - ממלכות לגלות

סרטים שאולי תאהבו:

loader