בחרו את מסלול ההשאלה שלכםבחרו את מסלול הקניה


צפיה ישירה

נולד לטוס

סיפורו של טייס ניסוי

קוד הטמעה לקליפתיעודי מאבק צבאי היסטוריה ביוגרפיה

הסרט 'נולד לטוס' , מגולל את סיפורו המופלא של טייס יחיד ומיוחד במינו, אישיות יוצאת דופן - דני שפירא, שקורות חייו המסעירים שזורים ללא הפרד בתולדות הקמת המדינה ובתולדות התעופה בישראל.
קראו סקירה על הסרט בבלוג שלנו

דני שפירא - הטייס הטבעי הטוב ביותר שקם בישראל, הנחשב לאחד מבין הטובים בעולם.

צפו כאן בשיחה שנערכה בעקבות הקרנת הסרט. בשיחה משתתפים אורי בורדה - במאי הסרט // רונן שפירא - בנו של דני, טייס קרב בחיל האוויר וטייס ניסוי / מוטי חבקוק - לשעבר ראש ענף היסטוריה בחיל האוויר.
כמעט כל דבר שעשה שפירא בתחום הטייס, ניתן לתאר כראשון: שפירא הטיס כחניך מטוס ספיטפייר מצ'כיה לישראל במלחמת השחרור במבצע מסמר שיער, הוא בוגר קורס הטייס הראשון של חייל האוויר הישראלי, טייס הניסוי הראשון של ח'א, הוא הטייס הישראלי הראשון שנתקל והצליח לחמוק מטיל סאם מצרי במלחמת ששת הימים, הטייס המערבי הראשון בעולם שהטיס מיג – 21 רוסי בשנת 1966. הטייס הישראלי הראשון ובין הראשונים בעולם, שעבר את מהירות מאך - 2 . כטייס ניסוי בצרפת היה אחד מבין הטייסים היחידים בעולם שהטיסו מיראז' בעל מנוע רקטה, ואחד מהטייסים הזרים היחידים שהטיסו מיראז' IV נושא פצצות אטום.

כטייס הניסוי הראשי של ח'א ולאחר מכן של התעשייה האווירית, רשומות בספר הטיסות של שפירא אלפי טיסות נועזות ומסמרות שיער, מחלקן כמעט ולא שב! לדבריו: המזל היה טיס המשנה שלו.
בכל שישים שנותיו כטייס פעיל, לא נטש מטוס באוויר. שפירא טס על יותר ממאה סוגי מטוסים, חלק מהם הנחית במקומות מוזרים כפסגת הר באפריקה או חוף ים בדרום אמריקה, המריא מרציפי נמל בתאילנד - טיסה בה גם הטייסים התאילנדים שבאו לקבל את המטוס לא הסכימו לעלות עימו לטיסה.

בכל מלחמות ישראל נטל שפירא חלק כטייס קרב ותובלה, ובין המלחמות הייה אחראי כטייס ניסוי לכל הרכש של המטוסים מצרפת, פיקד, בין השאר, על טייסת הצילום הראשונה של ח'א, שעסקה בפעילות מודיעינית ובמבצעים סודיים שעדיין השתיקה יפה להן. כטייס ניסוי ראשי בתעשייה האווירית, היה שותף לפיתוח מטוס הקרב הישראלי הראשון - הנשר ולאחריו הכפיר, הטיס את הפוגה, את הערבה, הווסטווינד והאסטרא, את הלביא הטיס כבר בנו (ממשיכו) כטייס ניסוי בתעשייה האווירית.
שני בניו של דני טייסים , עודד – קברניט באל על וטייס 16 - F במילואים, רונן - טייס 15 - F במילואים וכממשיך דרכו של אביו - רונן כיום טייס ניסוי ראשי בתע'א.

הסרט עוקב אחר דרכו של שפירא כטייס, סיפור שמתחיל לפני הקמת המדינה, משלב את סיפור הקמת ח'א ושנותיו הראשונות, התקופה הצרפתית, והקמת התעשייה האווירית.
סיפורו של שפירא הוא למעשה סיפור חלומו של נער שכל אשר רצה היה לטוס – וכל חייו היה טייס.
בעזרת חומר ארכיוני נדיר, נשחזר טיסות מיוחדות ומרתקות כגון: מבצע וולוטה , טיסת הניסוי במיראז' עם מנוע רקטי, טיסת ניסוי בתעשייה האווירית, הטיסה ההיסטורית במיג 21 העירקי, ואת טיסותיו כטייס ניסוי ראשי של חברת ישראוויאישן, ואת נחיתת האונס היחידה בחייו במטוס מנהלים ניסיוני של החברה, כשהוא בן 72.

הסרט משלב חומר ארכיוני מתקופות שונות בחייו ומטיסותיו, בנוסף לצילומים שנצלם בארץ - מוזיאון ח'א, בתעשייה אוויריות , בח'א, ובצרפת – במוזיאון האווירי בלה בורז'ה, בביה'ס לטייסי ניסוי, ובאתרים בהם בוצעו טיסות הניסוי וכולל ראיונות עם טייסים שעברם שזור בסיפור חייו של דני, טייסים כגון: עזר ויצמן (נשיא המדינה ומפקד חיל האוויר לשעבר), מוטי הוד (מפקד חיל האוויר לשעבר), טייסי ניסוי מעברו, שטסו איתו והדריכו אותו בביה'ס לטייסי ניסוי בצרפת ובישראל, איתם טס בטיסות שבנס הסתיימו כשהוא בחיים.
הזמנת הקרנה ומפגש עם היוצר

במאי: אורי בורדה

במאי: אורי בורדה

בחרו את מסלול ההשאלה שלכםבחרו את מסלול הקניה


צפיה ישירה

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

צפייה בסרט המלא - נולד לטוס

סרטים שאולי תאהבו:

loader