זמין לך

מדוע מיעוט מהאנשים שמאליים

או בניסוח אחר: למה רוב האנשים מוזרים?

קוד הטמעה לקליפמדע ילדים ונוער חינוך קתדרה ביולוגיה אבולוציה

ניסוח השאלה שבכותרת מעיד על כך ששמאליים הם חריגים. מאחר שמייסד האתר הזה הוא שמאלי, אנחנו מעדיפים לראות בזה מחמאה ולא רמז לבעיה חלילה. בערך 10% מבני האדם הם שמאליים. ממצאים ארכיאולוגיים מעידים על כך ששמאליים היו מאז ומעולם.
שמאליים אינם בוחרים להיות כאלה ולכן אין טעם להכריח אותם לשנות זאת והדבר אף יכול לגרום לנזקים.
שמאליות היא תכונה ייחודית ותאומים זהים יכולים להיות בעלי יד דומיננטית שונה. הסיכוי להיות שמאלי הוא בדרך כלל פונקציה של תורשה, כאשר הסיכוי הגבוה ביותר שייך למי ששני הוריהם שמאליים, אבל גם אז, הסיכוי הוא רק 25%.
התיאוריות המודרניות מניחות שקיימת חוקיות אבולוציונית בשימור יחס השמאליים לשאר האוכלוסיה:
שמאליים נהנים מיתרון במאבק מול יריב פיזי, בגלל ההפתעה. כך למשל, 50% מהחובטים המוצלחים בבייסבול הם שמאליים, הרבה יותר משיעורם באוכלוסיה (כאמור, 10%). הסיבה לכך היא, ששמאלי רגיל להיתקל ביריבים ימניים, בעוד שימנים אינם מאומנים להתמודדות מול יריב שמאלי, משום שהוא נדיר יותר.
אבל רגע, אם הדבר היה כך, השמאליים היו אמורים להפוך לרוב בהדרגה משום שהיו מנצחים ברוב הקרבות וכך באופן טבעי גורמים להתרבות אנשים כמותם. וברגע שהיו הופכים לרוב (למעשה, מרגע שהיו חוצים את קו 50% מהאוכלוסיה), היו מאבדים את יתרון ההפתעה הנ״ל.
הסיבה שלא הפכו לרוב נובעת מהעובדה שהאבולוציה אינה רק תחרותית, אלא גם מבוססת על שיתוף פעולה.
קחו לדוגמה את כל אותם מנגנונים שבהם משתלם להיות ימני (כלומר, בהם אין יתרון בהיותך שמאלי, אלא למעשה חיסרון): מספריים, כלי נשק, פותחני קופסאות -- כל אלו הם מכשירים שיוצרים מצב בו לימני יש יתרון ושמאלי עלול למצוא את עצמו לא רק מאחור אלא בסכנת פציעה או אפילו מוות. מבחינה אבולוציונית אם כן, ישנו עידוד להיות עם הרוב (לשתף פעולה) כדי לשרוד.
אז מאחר שהאבולוציה היא גם תחרותית וגם משתפת פעולה, שיעור השמאליים נשאר קבוע ונמוך.

מרצה: דניאל מ. אברמס

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

צפייה בסרט המלא - מדוע מיעוט מהאנשים שמאליים

סרטים שאולי תאהבו:

loader